اصفهان جوش > آهنگری در اصفهان

نکات اجمالی درباره آهنگری در اصفهان

نکات اجمالی درباره آهنگری در اصفهان | اصفهان جوش

آهنگری چیست؟

روش آهنگری یکی از قدیمی ترین روش های فرم دهی فلزات است. در اعصار گذشته فلز مورد نظر را تا حد لازم داغ و سرخ می نمودند و سپس با یک انبر آن را بر روی سندان نگه می داشتند و چکش کاری می نمودند تا شکل مورد نظر را بیابد. پاره ای اوقات نیز فلز گداخته را با چکش کاری در داخل یک قالب شکل می دادند و فلز گداخته شکل قالب را به خود می گرفت.
روند و مسیر آهنگری جدید هم بر همین اساس استوار گردیده است. در روش فورج، قطعه ی اولیه که لقمه نامیده می شود در میان دو نیمه ی قالب قرار داده می شود و نیرویی زیاد به صورت آرام و گاهی ضربه ای به آن وارد می آید. به این صورت قطعه ی گداخته در محیط قالب، شکل و فرم داخل قالب را به خود خواهد گرفت و فلز اضافی به حفره ی فلاش وارد می شود که بعدا از قطعه جدا می شود و دور ریز قطعه ی فورج شده محسوب می شود.

آهنگری چیست؟ | اصفهان جوش

آهنگری چیست؟ - فرج چیست؟ | اصفهان جوش

پروسه ی فورج عموما به صورت گرم انجام می پذیرد و هر فلزی میزان حرارت مشخصی برای فورج شدن دارا می باشد. در روش فورج قطعه ی گداخته شده در کوره که به حرارت مشخص رسیده باشد را در قالب قرار می دهند که بر اثر فشار، فرم قالب را به خود بگیرد.
قطعات فورج شده نسبت به روش های دیگر تولیدی از استحکام و خواص مکانیکی مناسب تری برخوردار هستند. اکثر فلزات، قابلیت آهنگری و فورج شدن را دارا می باشند. فلزاتی مانند فولادهای آلیاژی و فولادهای کربنی و آلومینیوم و آلیاژهای آن، برنج، مس و آلیاژهای آن ها و… برای فورج بسیار مناسب به شمار می روند.
قالب های فورج برای فرم دهی و شکل دهی فلزات در تولید انبوه استفاده می گردد که گاهی با حرارت دهی قطعات کار و گاهی بدون حرارت دهی صورت می پذیرد.

انواع قالب فورج در آهنگری در اصفهان

انواع قالب فورج در آهنگری در اصفهان عبارتند از:
_ قالب های بسته فورج (Impression Die forging). _ قالب های باز فورج (Open Die forging)
در روش فورج با قالب بسته ی گرم، قطعه ی کار بین دو نیمه قالب قرار خواهد گرفت و بر اثر نیروی فشاری یا ضربه ای پرس های هیدرولیکی یا مکانیکی و یا چکش های سقوطی، فرم قالب را به خود می گیرد. برای ساخت این قالب های فورج، از فولادهای گرم کار که دارای استحکام تسلیم بالایی باشند استفاده می نمایند. پاره ای مواقع بر اساس شکل و نوع قطعه برای رسیدن به فرم نهایی از چندین قالب و چند مرحله فورج کاری استفاده می گردد، چرا که با یک عمل پرس کاری، تولید قطعه کامل امکانپذیر نخواهد بود و قطعه ی کار به مرور و طی چند مرحله بایستی شکل نهایی را پیدا کند.
در روش فورج با قالب های باز، قالب ها دارای فرم و شکل ساده ای هستند و برخی مواقع قالب ها صرفا دو سطح تخت و مسطح هستند که در عملیات فورج، قطعه ی کار بین دو سطح قالب چرخانده می شود تا نیروی فشاری پرس، آن را به شکل مورد نظر در بیاورد. در این روش، قطعات بزرگ که بیش از ۱۵۰ تن وزن دارند قابل تغییر شکل هستند. از روش فورج غلطکی نیز استفاده فراوانی می گردد.

انواع قالب فورج در آهنگری در اصفهان | اصفهان جوش

انواع قالب فورج در آهنگری در اصفهان - آهنگری اصفهان | اصفهان جوش

در این روش، یک سوراخ در یک ورق نازک و مدور فلزی می شود و بعد از نورد کردن یا حتی فشردن و ضربه زدن، یک حلقه با ارتفاع کم تر و قطر بیش تر به دست می آید و این شیوه، ترکیبی از دو روش نورد و فورج می باشد و با این پروسه، رینگ هایی بین ۰.۵ گرم تا ۱۸۰ تن تولید می گردد.
در روش فورج کاری سرد، کلیه ی عملیات به صورت سرد انجام می پذیرد که شامل خم کاری، کشش، کله زنی، نقش زنی و اکستروژن، پیچ زنی می شود. در این روش به نیروی بالاتری نسبت به فورج گرم احتیاج می باشد. دقت ابعاد قطعات تولید شده با روش فورج سرد، بیش تر و مناسب تر است.


نکاتی درباره قالب های فورج در آهنگری اصفهان

هنگام طراحی قالب های فورج نکات مهمی حائز اهمیت می باشد که آگاهی از آن ها برای انواع خدمات آهنگری و جوشکاری اصفهان بسیار مثمر ثمر است. این نکات به شرح زیر است:
_ آشنا بودن طراح قالب با پروسه ی فورجینگ
_ اندازه گیری دقیق نیروهای وارد بر قالب
_ استفاده از تکنولوژی روز در طراحی قابل های فورج
_ استفاده از متد شیب و زاویه دادن به قطعات
_ ظرافت و دقت فراوان در هنگام فورجینگ

نکاتی درباره قالب های فورج در آهنگری اصفهان | اصفهان جوش

دسته بندی آهنگری در اصفهان | اصفهان جوش

دسته بندی آهنگری در اصفهان

الف) از لحاظ دمای آهنگری
آهنگری سرد (کار سرد)، آهنگری گرم (کار گرم)، آهنگری داغ
ب) از لحاظ اعمال نیرو
آهنگری چکشی: در این روش یک چکش به طور سریع و مداوم ضربه‌هایی را به سطح فلز وارد می‌کند.
آهنگری پرسی: در این روش توسط یک دستگاه پرس، نیرو در یک مرحله و بصورت آهسته اعمال می‌شود.
ج) از لحاظ نوع قالب آهنگری
با قالب باز آهنگری، با قالب بسته آهنگری

مقالات مرتبط